Creators:
JinScreenplay:
JinCinematography:
Takayuki AizuCast:
Mamoru Miyano, Takuma Terashima, Isshin Chiba, Kotori Koiwai, Takehito Koyasu, Rumi Ōkubo, Kana Hanazawa, Akemi Okamura, Sayori Ishizuka, Sōichiro Hoshi (more)Episodes(12)
-
Artificial Enemy (E01)
-
Kisaragi Attention (E02)
-
Blindfold Code (E03)
-
Heat Haze Daze (E04)
-
Kaien Panzermast (E05)
-
Headphone Actor (E06)
-
Konoha's State of the World (E07)
-
Lost Time Memory (E08)
-
Ayano's Theory of Happiness (E09)
-
Fantasy Forest (E10)
-
Moon-Viewing Recital (E11)
-
Summertime Record (E12)
Plots(1)
The incidents which occurred on August 14th and 15th bring a group of young boys and girls together... They are members of a group they call themselves the "Mekakushi Dan" (Blindfold Organization) and each member possesses a strange power involving their eyes. Will the members of this peculiar organization be able to solve the mysteries behind these incidents and see the truth? (Madman Entertainment)
(more)Cast
Mamoru Miyano
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Haikyu!! (2014) (series)
Hunter x Hunter (2011) (series)
Takuma Terashima
Japan
Best series:
Haikyu!! (2014) (series)
Demon Slayer (2019) (series)
That Time I Got Reincarnated as a Slime (2018) (series)
Isshin Chiba
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Attack on Titan (2013) (series)
Cowboy Bebop (1998) (series)
Kotori Koiwai
Japan
Best series:
Bočči the Rock! (2022) (series)
PSYCHO-PASS (2012) (series)
Mob Psycho 100 (2016) (series)
Takehito Koyasu
Japan
Best series:
Frieren: Beyond Journey's End (2023) (series)
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Initial D: Second Stage (1999) (series)
Rumi Ōkubo
Japan
Best series:
Oshi no Ko (2023) (series)
That Time I Got Reincarnated as a Slime (2018) (series)
Puella Magi Madoka Magica (2011) (series)
Kana Hanazawa
Japan
Best series:
Demon Slayer (2019) (series)
Parasyte: The Maxim (2014) (series)
Polar Bear's Café (2012) (series)
Akemi Okamura
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Jujutsu kaisen (2020) (series)
Hunter x Hunter (1999) (series)
Sayori Ishizuka
Japan
Best series:
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2002) (series)
Kuroko's Basketball (2012) (series)
Ouran High School Host Club (2006) (series)
Sōichiro Hoshi
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
One-Punch Man (2015) (series)
Demon Slayer (2019) (series)
Eiji Yanagisawa
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Naruto Shippuden (2007) (series)
The Melancholy of Haruhi Suzumiya (2006) (series)
Yoshikazu Nagano
Japan
Best series:
Attack on Titan (2013) (series)
Hunter x Hunter (1999) (series)
Mushi-Shi (2005) (series)
Satomi Arai
Japan
Best series:
Code Geass: Lelouch of the Rebellion (2006) (series)
Food Wars! Shokugeki no Soma (2015) (series)
Gintama (2006) (series)
Mai Nakahara
Japan
Best series:
Thunderbolt Fantasy (2016) (series)
Blue Lock (2022) (series)
Durarara!! (2010) (series)
Kana Asumi
Japan
Best series:
That Time I Got Reincarnated as a Slime (2018) (series)
Bakuman. (2010) (series)
Gintama (2006) (series)
Risa Hayamizu
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Hellsing Ultimate (2006) (series)
Gintama (2006) (series)
Yūko Kaida
Japan
Best series:
The Apothecary Diaries (2023) (series)
Chainsaw Man (2022) (series)
Fullmetal Alchemist (2003) (series)
Yuki Kaida
Japan
Best series:
Hunter x Hunter (1999) (series)
Kuroko's Basketball (2012) (series)
Gintama (2006) (series)
Atsushi Imaruoka
Japan
Best series:
One-Punch Man (2015) (series)
Demon Slayer (2019) (series)
Kanon (2006) (series)
Isamu Yūsen
Japan
Best series:
Haikyu!! (2014) (series)
PSYCHO-PASS (2012) (series)
Laid-Back Camp (2018) (series)