Awards - Amanda Awards - 1985-1993
National Awards
- AACTA International Awards
- Academy Awards
- Independent Spirit Awards
- British Academy of Film and Television Arts (BAFTA)
- British Independent Film Awards (BIFA)
- European Film Awards
- César Awards
- Goya Awards
- German Film Awards
- Robert Awards (Danish Film Awards)
- Jussi Awards
- Czech Lion Awards
- Sun in a Net Awards
- Polish Film Awards
- Hungarian Motion Picture Awards (Hungarian Film Awards)
- Filmfare Awards
- Guldbagge Awards
- Amanda Awards
- Hong Kong Film Awards
Film Festivals
- Melbourne International Film Festival (MIFF)
- Cannes Film Festival
- Venice Film Festival
- Berlinale (Berlin International Film Festival)
- Toronto International Film Festival
- Tribeca Film Festival
- Sundance Film Festival
- Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
- Zurich Film Festival
- San Sebastián International Film Festival
- Sitges Film Festival
- Shanghai International Film Festival
- Warsaw International Film Festival
- Miami Film Festival
- Montreal World Film Festival
- Hong Kong International Film Festival (HKIFF)
- Tallinn Black Nights Film Festival
- Ji.hlava International Documentary Film Festival
- Zlín Film Festival
- FAMUfest
- Norwegian International Film Festival Haugesund
- Avoriaz International Fantastic Film Festival
Critics Awards
- Golden Globes
- Critics Choice Awards
- Florida Film Critics Circle Awards
- Los Angeles Film Critics Association Awards
- New York Film Critics Circle Awards
- Czech Film Critics Awards
Genre / Special Awards
Anti-awards
1993 - The 9th Amanda Awards
Best Film
- The Telegraphist (Erik Gustavson)
- Det forsømte forår (Peter Schrøder)
- Min store tjocke far (Kjell-Åke Andersson)
- Goodbye, Trainmen (Kari Paljakka)
- The Men's Choir (Gudny Halldorsdottir)
Best Documentary
- Tanjuska and the 7 Devils (Pirjo Honkasalo) (ocenění Severská Amanda)
Best Actress
- Marie Richardson (The Telegraphist) (ocenění Severská Amanda)
- Anne Louise Hassing (Pain of Love)
- Ann Petrén (Min store tjocke far)
- Tiina Lymi (Aquarium Love)
- Ragnhildur Gisladottir (The Men's Choir)
Best Actor
- Hannu Kivioja (The Prodigal Son) (ocenění Severská Amanda)
- Bjørn Floberg (The Telegraphist)
- Frits Helmuth (Det forsømte forår)
- Rolf Lassgård (Min store tjocke far)
- Jean-Philippe Labadie (Behind Schedule)
Best Supporting Actor/Actress
- Kjersti Holmen (The Telegraphist) (ocenění Severská Amanda)
- Anne Marie Helger (De frigjorte)
- Per Oscarsson (Dreaming of Rita)
- Esko Salminen (The Prodigal Son)
- Helgi Skúlason (As in Heaven)
Best Screenplay
- Erik Clausen, John Nehm, Søren Skjær, Sanni Sylvester (De frigjorte) (ocenění Severská Amanda)
- Lars Saabye Christensen (The Telegraphist)
- Kjell-Åke Andersson (Min store tjocke far)
- Iiro Küttner (The Prodigal Son)
- Óskar Jónasson (Remote Control)
Best Cinematography
- Snorri Þórisson (As in Heaven) (ocenění Severská Amanda)
- Dirk Brüel (Det forsømte forår)
- Philip Øgaard (The Telegraphist)
- Per Källberg (Min store tjocke far)
- Timo Heinänen (Goodbye, Trainmen)
Best Original Score
- Arne Nordheim (Stella polaris) (ocenění Severská Amanda)
- Mikkel Håkonsson, Kim Larsen, Palle Mikkelborg, Henning Pold (De frigjorte)
- Johan Petri (Speak Up! It's So Dark...)
- Mauri Sumén (The Prodigal Son)
- Sigurður R. Jónsson (The Men's Choir)
Profession Award
- Michal Leszczylowski (Speak Up! It's So Dark...) (Střih) (ocenění Severská Amanda)
- Tine Schwab (The Telegraphist) (Scénografie)
- Annelise Hauberg (Det forsømte forår) (Kostýmy)
- Claes Olsson (Aquarium Love) (Produkce)
- Hringur Hafsteinsson (The Men's Choir) (Zvuk)
Best Foreign Language Film
- The Crying Game (Neil Jordan) (ocenění Severská Amanda)
The Amanda Committee's Honorary Award
- Bille August (ocenění Severská Amanda)
Best Youth Award
- Paul-Anders Simma (Let's Dance!) (ocenění Severská Amanda)
1992 - The 8th Amanda Awards
Best Film
- Frida - Straight from the Heart (Berit Nesheim)
- The White Viking (Hrafn Gunnlaugsson)
- The Warrior's Heart (Leidulv Risan)
Best Actress
- Anneke von der Lippe (The Warrior's Heart)
- Kjersti Holmen (Film "Lykke")
- Maria Kvalheim (Frida - Straight from the Heart)
Best Actor
- Wilfred Breistrand (Thomas F's siste nedtegnelser til allmennheten)
- Jack Fjeldstad (Kvitveistid)
- Helgi Skúlason (The White Viking)
Best Screenplay
- Torun Lian (Frida - Straight from the Heart)
- Arthur Johansen, Leidulv Risan (The Warrior's Heart)
- Svend Wam (Lakki... The Boy Who Could Fly)
Best Foreign Language Film
- Il Capitano: A Swedish Requiem (Jan Troell)
- My Mother's Castle (Yves Robert)
- My Father's Glory (Yves Robert)
- Thelma & Louise (Ridley Scott)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
Film Grant from Televerket
Film Grant from Kassettavgiftsfond
1991 - The 7th Amanda Awards
Best Film
- Herman (Erik Gustavson)
- Beyond The Seven Seas (Sajeed Anjum, Espen Thorstenson)
- Death at Oslo Central (Eva Isaksen)
Best Documentary/Reportage
- Sweaty Glamour (Alexander Røsler)
- Many Flags - No Borders (Kikki Engelbrektson)
- Veier til vår tid (Hanne Hoel, Johs. Kalvemo, Per Selstrøm)
Best Children and Young Film/Program
Best Dramatic Television Production
- Dødsdansen (Bentein Baardson)
- Fedrelandet (Ulf Breistrand, Jarl Emsell Larsen)
- Gagarin - en romfartsopera (Morten Thomte)
Best Entertainment Production for Television
Best Actress
- Lise Fjeldstad (Dødsdansen)
- Liv Bernhoft Osa (Fedrelandet)
- Anne Krigsvoll (For the Days Are Evil)
- Anne Krigsvoll (Den blå koppen)
Best Actor
- Per Sunderland (Dødsdansen)
- Bjørn Sundquist (For the Days Are Evil)
- Sven Wollter (Twice Upon a Time)
Best Short Film
- A Year Along the Abandoned Road (Morten Skallerud)
- Visiting Hours (Marius Holst)
- Hvitsymre i utslåtten (Emil Stang Lund)
Profession Award
- Lars Saabye Christensen (Herman) (Scénář)
Best Foreign Language Film
- Ju Dou (Yimou Zhang)
- God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten (Kjell Grede)
- The Nasty Girl (Michael Verhoeven)
- Wild at Heart (David Lynch)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
1990 - The 6th Amanda Awards
Best Film
Best Documentary/Reportage
- Metropolis (Morten Thomte)
- Fra Gud til Newton til Kaos (Hans Otto Nicolayssen)
- Maleriet var min første kjærlighet (Tor M. Tørstad)
Best Children and Young Film/Program
- Steinen (Øivind S. Jorfald)
- Ein sykkel på havsens botn (John Alfheim, Klara Sund)
- Om sirupsnipper, om døden og Zorba og litt til (Knut Andersen)
Best Dramatic Television Production
Best Entertainment Production for Television
Best Actress
- Camilla Strøm Henriksen (A Handful of Time)
- Rønnaug Alten (Om sirupsnipper, om døden og Zorba og litt til)
- Kari Simonsen (Sabeltigerens sønn)
Best Actor
Best Short Film
Profession Award
- Guri Giæver (Wanderers) (Rekvizity)
- Siw Järbyn (Wanderers) (Masky)
- Anne Siri Bryhni (Wanderers) (Scénografie)
- Kari Elfstedt (Wanderers) (Kostýmy)
Best Foreign Language Film
- Distant Voices, Still Lives (Terence Davies)
- Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore)
- Landscape in the Mist (Theodoros Angelopoulos)
The Amanda Committee's Honorary Award
The Amanda Committee's Golden Clapper
1989 - The 5th Amanda Awards
Best Film
- For harde livet (Sigve Endresen)
- Begynnelsen på en historie (Margrete Robsahm)
- Karachi (Oddvar Einarson)
Best Documentary/Reportage
- For harde livet (Sigve Endresen)
- Seksuelle overgrep mot barn (Edvard Hambro)
- Håkon Berge, Morten Thomte ("Vox: Olav Anton Thomassen")
Best Children and Young Film/Program
- Frida (Berit Nesheim)
- Prinsen av Fogo (Inge Tenvik)
- Sigurd Drakedreper (Knut W. Jorfald, Lars Rasmussen)
Best Dramatic Television Production
- Fugleelskerne (Terje Mærli)
- Elsk meg bort fra min bristende barndom (Christian Brym)
- Himmelplaneten (Jarl Emsell Larsen)
Best Entertainment Production for Television
- Skai TV - imitert fjernsyn (Helge Lyngstad)
- Et bilde av Erik Bye (Bob Williams)
- LørDan (John Andreassen)
Best Actress
Best Actor
Best Short Film
Profession Award
- Svein Krøvel (Karachi) (Kamera)
- Hans Otto Nicolayssen (For harde livet) (Střih)
- Peter Ekvall, Mats Krüger, Stefan Nilsson (Sweetwater) (Zvukový design)
Best Foreign Language Film
The Amanda Committee's Honorary Award
1988 - The 4th Amanda Awards
Best Film
Best Documentary/Reportage
- Olje (Ted Brocklebank, Bjørn Nilsen)
- Gatelangs (Aage Aaberge)
- Gutta (Erik Gustavson)
- Året 2048 (Torbjørn Morvik, Petter Nome)
Best Children and Young Film/Program
- Nattseilere (Tor M. Tørstad)
- Fuglekongen (Knut Andersen)
- Hva skal vi gjøre med lille Jill? (Kine Aune)
Best Dramatic Television Production
- Av måneskinn gror det ingenting (Arild Brinchmann)
- De hvite bussene (Ulf Breistrand, Jarl Emsell Larsen)
- Krabbemannen (Frode Rasmussen)
- Tartuffe (Ola B. Johannessen)
Best Actress
- Anne Krigsvoll (Av måneskinn gror det ingenting)
- Gro Solemdal (Inside Out)
- Amanda Ooms (Conflict of Passions)
Best Actor
Profession Award
- Ingeborg Kvamme (Ice Palace) (Scénografie)
- Ivar Enoksen (Nattseilere) (Scénář)
- Thor Bigseth, Harald Staff, Odd Arvid Strømstad (Technická realizace Spellemannprisen)
Best Foreign Language Film
- Dirty Dancing (Emile Ardolino) (Cena diváků)
The Amanda Committee's Honorary Award
1987 - The 3rd Amanda Awards
Best Film
Best Documentary/Reportage
- Lenger inne, der ingen andre går (Hans Eirik Voktor)
- Håkon Berge, Christian Eggen, Morten Thomte ("Vox - musikk nå")
- Stig Andersen, Helge Semb ("Roma - den skjønneste by i verden")
Best Dramatic Television Production
Best Actress
Best Actor
Best Short Film
- Aske, skodde, støv for vinden (Jannike Falk)
- Life in Frogner (Anne Haugsgjerd)
- Trollskogen (Skule Eriksen)
Profession Award
- Erling Thurmann-Andersen (Hard asfalt) (Kamera)
- Finn Jacobsen (Aske, skodde, støv for vinden) (Střih, speciální efekty)
- Grethe Hejer (Hud) (Scénografie)
- Svein Krøvel (X) (Kamera)
Best Foreign Feature Film Imported for Screening in Norwegian Cinemas
The Amanda Committee's Honorary Award
1986 - The 2nd Amanda Awards
Best Film
Best Documentary/Reportage
- Finnmark Between East and West (Knut Erik Jensen)
- Herr kunstmaler Bendik Riis (Stig Andersen, Finn Jacobsen)
- Jan Mayen (Kikki Engelbrektson)
Best Children and Young Film/Program
- Herfra til Tøyen (Kjersti Paulsen)
- Jiwans onkel (Arun Dhundale, Sigve Endresen, Kenny Sanders)
- After Spring (Alexander Røsler)
Best Dramatic Television Production
- Du kan da ikke bare gå... (Terje Mærli)
- Den sultende klasses forbannelse (Carl Jørgen Kiønig)
- Alexander Røsler ("Navnløs")
Best Actress
Best Actor
Best Cinematography
- Kjell Vassdal (Blackout)
- Harald Gunnar Paalgard ("Il Doge del Carnevale del Venezia")
- Erling Thurmann-Andersen (Northern Lights)
Best Original Score
- Arne Nordheim (Kong Lear)
- Øistein Boassen, Morten Halle (Blackout)
- Jan Garbarek (Du kan da ikke bare gå...)
Best Profession Effort in Film/Television
- Frode Krohg (Blackout) (Scénografie)
- Morten Skallerud (Du kan da ikke bare gå...) (Animace)
- Ulf Darin, Peter Ekvall, Mats Krüger (Northern Lights) (Zvukový design)
Best Foreign Feature Film Imported for Screening in Norwegian Cinemas
The Amanda Committee's Honorary Award
1985 - The 1st Amanda Awards
Best Film
Best Children and Young Film/Program
- On the Threshold (Leif Erlsboe)
- Filmen om spillefilmen Ronja Røverdatter (Elin Eriksen)
- Vepsen (Knut W. Jorfald, Lars Rasmussen)
Best Dramatic Television Production
- Alma (Christian Brym)
- Det gode mennesket i Sezuan (Stein Winge)
- Du har ikke en sjans! - Ta'n! (Jarl Emsell Larsen)
- Lystige koner (Thea Stabell)
Best Actress
Best Actor
- Helge Jordal (Orion's Belt)
- Svein Sturla Hungnes (Goodbye Solidarity)
- Joachim Calmeyer (On the Threshold)
Best Cinematography
- Harald Gunnar Paalgard (Orion's Belt)
- Harald Gunnar Paalgard (Se: vind i vann, ild i sand)
- Erling Thurmann-Andersen (Paper Bird)
Best Original Score
- Bent Åserud, Geir Bøhren (Orion's Belt)
- Jan Garbarek (Paper Bird)
- Svein Gundersen (Goodbye Solidarity)
Best Short Film / Short Television Program Regardless of Genre
- Rendezvous (Erik Gustavson)
- Finnmark Between East and West (Knut Erik Jensen)
- Se: vind i vann, ild i sand (Alexander Røsler)